İtalya Yunanistan Part – 2 – UN RO-RO

09.06.2017 Cuma – UN RO-RO ya motoru vermek

Erkenden motoru gemiye yükleyip kalan işlerimi de evde halletmek istemiştim. Bu nedenle öğlen 12de yola çıkıp Pendikteki UN RO-ROya gittim. 1-2 gibi motoru teslim etsem geriye kalan zamanda da anca işlerimi bitiririm diyordum ama 2ye kadar bir fotokopi bile çektiremedim. Öncelikle motorla giriş kapısına vardığımda kimlik ve ruhsatı verip ziyaretçi kartı aldım. Oradaki bir görevliye de yönlendirmesi için ne yapmam gerektiğini sordum. Bilmiyorum diye cevap verdi… Başka bir görevliye sordum motorlar gemiye mi veriliyormuş diye bana sordu. O an anladım işimiz var.

İşlemler basit aslında. Ruhsat, pasaport, kimlik, dilekçe ve yeşil sigortanın fotokopilerini ve orjinallerini götürüp yetkililere teslim ediyorsunuz ve aracınız Xray cihazından geçiyor. Daha sonra da gerekli ödemeleri yapıp gemiye yüklüyorsunuz.

Bir şekilde yapmam gerekenleri öğrenip gerekli kişilere ulaştım. Öğle arasına denk geldiği için yemekten dönmelerini bekledim. 1 saat sonra geldiklerinde fotokopi çektirmem gerektiğini söylediler. Bu seferde fotokopicinin gelmesini 1 saat daha bekledim. Fotokopi çektirmeye 2-3 saat zaman harcadığım için akşama kalan işlerimi yetiştiremeyeceğimi düşünmeye ve kızmaya başlamıştım.

20170612_200751

Xrayden geçme aşamasına geldiğimde tekrar sıfır yönlendirmeyle yolumu bulmaya ve prosedürleri öğrenmeye çalıştım. Benim muayenemden sorumlu kişiyi bulmaya çalıştım ve öğrendim ki toplantıdaymış. 1 saatte onu bekledim. Toplantında döner dönmez odasına dalıp mauyene kağıdını çıkarttırdım. Koşa koşa Xray makinesinin önüne gittim ve baktım ki hiç sıra yok. Sadece bir tır var. Xray cihazıda üzerinden geçip tarama yapıyor. Oh dedim çok şükür. Son aşama artık. Bunu da atlatıp paramı ödeyeceğim ve evin yolunu tutacağım. Ama nerde…

4-5 kere Xray cihazı tırı taradı ve bir türlü işlem bitmedi. En sonunda birisi kapıyı açıp çıktığında koşa koşa atlayıp yanına gittim ve dedim ki “Dayı bu motoru da bir xrayleyiver”. Xrayin bozulduğunu söyleyip yoluna devam etti.

Bir yandan UN RO-RO yu arayıp bir yandan da motorun muayenesini Xraysiz yaptırmaya çalıştım. Böylece bir 3-4 saat daha geçti. Beklerken Azeri Türkü olan iki İranlı TIR şoförleri ile tanıştım. Motorlar, rotam ve taşımacılık hakkında bol bol sohbet ettik. Kırıkda olsa Türkçe konuşuyorlar. Çok kompleks olmayan cümleleri rahatlıkla anlayabiliyorlar. Hoş sohbetlerinden dolayı bir de fotoğraf çekiliveriyoruz hemen 🙂

20170609_164027

Kendileri ve taşımacılık ile ilgili bir kaç bilgi edindim. İkisi kardeş. Birisi Volvo diğeri de Scania tır kullanıyor. Türkiye de yolları kesişmiş. Bir tanesi İtalya’dan gelecek tırını beklerken diğeri de İtalya’ya tırını gönderecekmiş. Volvoların en iyi tır markası olduğunu söylüyorlar (Bende volvoları çok severim). Türkiyede 35-40 litre ortalama yakıt gideri varmış 100kmde. Düz yerlerde 20-25 litreye kadar düşüyormuş. 1.5-2 aydır eşlerini ve çocuklarını görmemişler. Sürekli yoldalarmış. Kendisi de motosikletleri seviyor. Özellikle chopper modelleri.

Zaman geçtşkçe umudumu iyice kaybettim. Beklerken motoru temizledim, telefonumun şarjını bitirdim, kantine gittim, çimlere uzandım, UN RO-RO ile kavga ettim, sıkıldım. Ve artık yeter deyip uçakla otellerin parasını yakmayı göze aldım. Alternatif rotayı oluşturup iki gün boyunca motor kullanırsam İtalya’ya zamanında varabiliyordum. Böylece zamanında Dolomitlerden tura başlayabilirdim. Bolonya ve Venediki gezemeyecektim ama olsun. O kadar sıkıntıdan sonra oraları görmesemde olurdu.

Plan üzerinde araştırma ve planlama yaparken rayi çalıştırmak için görevliler geldi ve tamir ettiler. Tek sorun Xrayi taşıyan tır yukarıda kaldığı için referans lazerleri doğru ölçüm yapamıyormuş. Tırı alçaltıp taramalara başladılar. Ben beklerken motoru sıraya sokmadığım için bir baktım ki alandaki tüm tırlar sıraya girmiş bekliyor. Neyseki görevli beni tanıyıp hemen araya aldı ve muayene işlemimi tamamladım. Motora atlayıp görevlilerin yönlendirdiği bir alana parkettim.

Saat 21:00 oldu ve ben anca motoru gemiye yükledim. Tüm işlerim kaldı…

Eve gelir gelmez rotanın ve konaklayacağımız otellerin üzerinden hızlıca geçtik ve ta taaaaa. Yunanistanda konaklayacağımız bir geceyi ayarlamayı atlamışız 😦

Gece geç saatlere kadar unuttumuz konaklamayı ayarlayıp kalan ufak tefek işlerimizi de bitirdik. Uyumak için birkaç saatimiz kalmıştı. Eee buna da şükür.

20170609_190332

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu sitenin arkasında WordPress.com'un gücü var.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: